Vzdelávanie je neoddeliteľnou súčasťou našej efektívnej práce. Vďaka neustálemu nasávaniu noviniek sa posúvame dopredu a rastieme. Konferencia JavaDays 2022 v Prahe nám odhalila nové nápady a zároveň sme si uvedomili, že vybrané technológie a prístupy v Aston ITM už bežne používame.
Z tých podstatných vyberáme:
- End-to-end testy v aplikácii. Je dobré, ak je end-to-end testov viac ako Unit testov? Túto tému rozoberala prednáška „Jak testovat webové aplikace v Kotlinu a ještě k tomu s radostí“. Dobre vieme, že je dôležitejšie mať pri integrácii na tretie strany pokryté end-to-end scenáre, ako cielene naháňať pokrytie testami (code coverage). Samozrejme, poznáme aj význam písania Unit testov.
- Téme „Tvorba docker image pomocí Spring Boot Maven Pluginu“ sa venoval Jiří Pinkas. V Astone pracujeme s JIB pluginom na tvorbu docker image, ktorý tvorí základ pre Spring Maven Plugin. Tento dáva programátorovi väčšiu voľnosť a možnosť konfigurácie výsledného docker kontajnera.
- Prednáška „Web Services, SOAP, REST aneb jak je správně navrhovat“ nám ukázala, ako správne použiť REST alebo SOAP služby vzhľadom na rozhranie zákazníka. Zaujímavou témou bolo riešenie RPC služieb v rámci REST volaní, ktoré je rozšíreným dôvodom k diskusii. Príkladom je často používané volanie výpočtu ceny v našich poistných kalkulačkách. S prednášajúcim sme sa zhodli, že podľa definície by bolo správne použitie SOAP služby. Na druhej strane implementácia jedného SOAP volania v rámci inak REST projektu prináša zbytočnú komplexicitu, a teda aj RPC volanie (/calculate) patrí do RESTu.
Čo nás ešte zaujalo
- Inšpirovala nás téma „jOOQ – tak trochu jiný ORM framework“. Ide o Framework, ktorý dovoľuje písanie natívnych query dotazov priamo v Jazyku Java a je zároveň validovaný voči objektom a ich parametrom. jOOQ: The easiest way to write SQL in Java
- Prednáška „Tipy a triky práce s pamětí“ nám ukázala a pripomenula, aké typy pamäte používa Java aplikácia pri svojom behu. Prednáška do hĺbky rozobrala význam každej pamäte, ako spolu komunikujú rôzne pamäte a ako sú spravované počas behu aplikácie. Okrem iného nám ukázala, ako optimalizovať JVM: Sizing the Generations
- „Projekt Loom: virtuální vlákna v Java 19“ prednáška nás zaujala natoľko, že sa danej téme chceme venovať viac. Je tak obsiahla, že za 45 minút nebolo možné ísť do takej hĺbky, ako by sa nám páčilo. Základom prednášky, už podľa samotného názvu, boli virtuálne vlákna, ktoré sú novinkou v rámci Java 19 a budú pevnou súčasťou najbližšej LTS verzie: Java 21. Viac o téme: https://blogs.oracle.com/javamagazine/post/java-loom-virtual-threads-platform-threads
JavaDays boli pre nás osviežujúcim spestrením. Hoci niektoré témy už máme aplikované v praxi, našli sme aj veľmi inšpiratívne informácie, ktoré chceme aplikovať v našich projektoch. V globále ito hodnotne strávený čas.