Posledné mesiace boli husté. S kolegami z LAB tímu (čo je banda AI inžinierov a inovátorov) sme absolvovali viacero stretnutí so záujemcami o naše služby. Všetky stretnutia boli príjemné, pretože téma AI je niečo, o čom sa inovační manažéri a šéfovia firiem radi a dlho rozprávajú. Keď však majú rozhodnúť o investícii do výskumu a aplikácie AI v ich spoločnosti, tak sa mnohí zľaknú.
Na riešenie neštandardných problémov je potrebný čas
Náš príbeh začína všade podobne. Snažíme sa klásť relevantné otázky a pochopiť, čo firmu, či dané oddelenie trápi, čo by chceli vylepšiť. Spoločne potom zisťujeme, či im vieme pomôcť práve pomocou AI. Tento krok je často objavný aj pre samotný manažment firmy. Jedna spoločnosť nás vyslala na svoje prevádzky, aby sme sa tam porozprávali s ľuďmi. A bolo to vynikajúce, pretože sme poodkryli aj problémy, ktorých riešenie si vôbec nevyžaduje umelú inteligenciu. V inej spoločnosti mali zase problém už identifikovaný a tušili, že sa dá riešiť aplikovaním LLM modelov. Paráda, niečo pre nás. Veľmi špecifický problém. Tak sme sa rovno pustili do úvodnej validácie problému. To je krok, v ktorom si overíme aktuálny stav výskumu a vývoja v danej problematike a či sme schopní sa téme venovať. Hlavne schopnosťami, ale aj kapacitne a samozrejme mentálne. Preverujeme tiež to, či na daný problém existuje nejaké výrazne jednoduchšie, resp. už hotové riešenie (tzv. hotovka), ktoré by sme mohli odporučiť a robiť radšej niečo zaujímavejšie. Ak prejdeme touto pre-sales kontrolou, pripravíme ponuku na realizáciu overenia koncepcie riešenia (tzn. Proof-of-concept alebo v skratke PoC).
Úspech nie je garantovaný, ale vie vás výrazne posunúť
Pri prezentácii ponuky na realizáciu Proof of Concept pre vyššie spomínanú spoločnosť s identifikovaným problémom sme však narazili na problém. Manažér spoločnosti očakával, že mu dáme nejaké záruky toho, že riešenie, ktoré pre nich navrhujeme, resp. výskum, ktorým si riešenie chceme overiť bude v nejakej miere úspešný. Proste že ten Starship vyletí a nebuchne. Túto záruku sme mu však v danom momente nevedeli poskytnúť. Špecifikom výskumného projektu totiž je, že nie je možné vopred garantovať jeho úspech, presnejšie mieru úspechu. Samozrejme, nejdeme na slepo a hlavne nejdeme do všetkého, ale vychádzame z našej skúsenosti, z toho, čo poznáme a o čo sa vieme oprieť. Zo stretnutia sme odchádzali so zvesenými hlavami a nechcenou úlohou od manažéra spoločnosti prispôsobiť cenu za výskum riziku neúspechu. Jednoducho nechcel platiť plnú sumu, ak nemal istotu úspechu.
Ak sa bojíte, nechoďte do R&D
Pri neskoršom rozoberaní celej situácie sme dospeli k názoru, že jednak musíme zákazníkom (ale aj našim obchodníkom) lepšie nastavovať očakávania od výskumných projektov a zároveň, že cesta R&D projektov v nových, neprebádaných oblastiach nie je pre každého. Chce to lídrov, ktorí chcú ísť cestou objavovania, ktorí sú ochotní znášať rozumné riziko neúspechu s tým, že ak sa úspech dostaví, nielen že vyriešia problém, ale zapíšu sa vo firme ako inovátori. Chce to teda trochu odvahy a samozrejme spoľahlivého partnera, ktorý nepredáva teplú vodu, ale opiera sa o skúsenosť, šikovný tím a vie byť sprievodcom zákazníka novými témami, akými je aj využitie umelej inteligencie vo firemných procesoch.
Pekný príbeh práve zažívame s inou medzinárodnou spoločnosťou z oblasti priemyselnej výroby, kde sme v riaditeľovi firmy a jeho tíme našli práve tých objaviteľov, ktorí chcú riešiť svoj dlhotrvajúci problém s využitím AI vision. Nejde pritom o žiadnych rojkov. V rozhodovaní sú pragmatickí, vypočítali si business case, vnímajú riziká, avšak aj príležitosť vyriešiť problém a zároveň sa presadiť v skupine.
Naše odporúčania pre manažérov:
- - vyskúšajte si pre začiatok 1-2 menšie R&D projekty
- - vyberajte si také problémy, ktorých riešenie vs. neriešenie viete vypočítať
- - ak máte predsalen obavy, naučte sa robiť R&D od skúsenejších
Máte nápad na R&D projekt? Poďme ho spolu prediskutovať!